Rekresa till Kittelfjäll vecka 15

Kittelfjäll är ett ofta återkommande önskemål ifråga om var ÖTC ska förlägga sina aktiviteter, så därför har vi nu tagit fasta på detta och planerar en rekognosceringstur dit senare i vår för att undersöka förutsättningarna ordentligt. Vi har preliminärbokat en stuga på Hotell Granen den 14–17 april och går nu ut med en allmän inbjudan till klubbens medlemmar att följa med.

Kittlande fjäll

Så vad är haken denna gång? Jo, att de som åker iväg förbinder sig att vara med att arrangera ett telemarksevenemang i Kittelfjäll under klubbens flagg nästa säsong och därigenom omsätta de insikter som inhämtats under rekresan i praktiken. ÖTC står under dessa förutsättningar för resa och boende för fyra personer i en bil från Östersund, medan mat bekostas av var och en.

Det går även bra att följa med utan krav på kommande motprestation, men då får man betala hela vistelsen och lösa boendet själv (den bokade stugan är en 6-bäddsstuga, så det finns plats för två extra personer i denna i utgångsläget).

Låter detta intressant? Anmäl då ditt intresse snarast, men senast 31 mars.

Mer information och intresseanmälan »