Topptursretur till Blåsjön

Förra säsongen återvände klubbens klassiska offpistresa Free Heel Fiesta till sina rötter i Stora Blåsjön, efter många års äventyr annorstädes, och möttes av samma fantastiska snö som vi mindes från fornstora dar. I år tänkte vi inte vara sämre, så nu är det dags igen!

Stora Blåsjön hör inte till de kändare skidorterna i landet, men bland dem som vet är den en verklig pärla. Med stora snömängder och en närmast total aversion mot begreppet ”tät skog” kan man få riktigt härlig åkning här, särskilt eftersom andra skidåkare för det allra mesta lyser med sin frånvaro.

Free Heel Fiesta äger rum torsdag till söndag vecka 11, alltså den 12–15 mars. Denna gång har vi dessutom förlängt arrangemanget med en halvdag, så vi kickar igång den första turen redan på torsdags­eftermiddagen. Sista anmälningsdag är söndag 22 februari.

Kom och upplev legenden om Blåsjön!

Lämna ett svar