Fjälltur i Blåsjön

Det börjar nästan bli lite tjatigt, men vi kan återigen tacka en riktigt god tajming för en riktigt bra skidresa, fast på ett lite annorlunda sätt än under fjolårets Free Heel Fiesta. Stora Blåsjön levererar igen!

Den djupa vintern förbyttes som bekant plötsligt i plusgrader och regn, där inte heller Frostviken kom undan, så det var med vissa bryderier som rekgruppen tog sig an uppgiften att leta upp bra snö i början av FHF-veckan. Det stod snart klart att skogen inte var något vidare, medan det var bättre förhållanden längre upp, samt att varma dagstemperaturer ändå gjorde ytan mjuk och för det mesta fin även om viss sugighet anträffades. Lyckligtvis slog regnprognoserna inte in, eller när de gjorde det så kom nederbörden som snö uppe på fjället även om det plaskade på bra nere i byn, så vi hade ändå en hyfsat god känsla inför torsdagen och evenemangets början.

Rek 1
Mjukt vid trädgränsen
Rek 2
Stora ytor
Rek 3
På tur bland kullarna
Rek 4
Orört
Rek 5
Här var det fint
Rek 6
Svängrum
Rek 7
Lössnön funnen

Denna första dag inleddes på bästa sätt med ett tätt snöfall och vi begav oss upp på Mesklumpen under förmiddagen för att kolla av förhållandena. Det var rätt klabbigt och dimmigt på väg upp, men utför var det hur fint som helst då det sprack upp precis när vi vände ner, så när sedan deltagarna anlände vid lunch var det bara att vända upp igen, denna gång i strålande sol.

Ja se det snöar
Lovande morgon
In i dimman
Dimmigt upp
On/off-pist
Soligt ner

Visserligen drog molnskärmar snart in och det blåste på rätt bra uppe på toppen, men sikten var god och snön var fin på både baksidan och framsidan fjället, så många och långa åk gjordes denna inledande eftermiddag. En bättre start kunde vi nog inte hoppats på.

Uppgång
Upp igen
Liftgata
Fullgod sikt denna vända
Första toppturen
Toppen i sikte
Spårläggning
Fin snö…
Långåk
…på baksidan
Spår av spår
Bevis
Till skogs
Ännu finare snö…
Utpekning
…på framsidan

Fredagens väderlek var av det mulna slaget och än en gång talade prognosen om regn, men vi gav oss förstås ut ändå. Denna gång siktade vi på ett nyupptäckt område en kort sträcka in i Norge, som erbjöd stora öppna fält och mycket gles skog med en lite högre bas, så sannolikheten för bra snö var likaledes högre. Efter lite blötsnöbyar stabiliserade vädret sig en aning och vi kunde göra flera fina och långa åk som helt klart var bättre än väntat. Det var först på väg tillbaka till bilarna som regnet började falla på allvar, så det blev åter en vältajmad dag.

Uppradning
På rad
Till kröns
Halvbra sikt
Ytligheter
Nästa grupp på väg upp
1, 2, 3, sväng
Synkronisera mera
Hej vad det går
Bra snö…
Knäna böj
…uppe på kalfjället…
Intag position
…och bland de glest placerade fjällbjörkarna
Telisskoj
Glada miner trots glåmigt väder

Regnet övergick allt mer i snö under kvällen och natten och morgonen grydde klar, så vi gav oss av upp mot Stekenjokksvägen där vi snart kunde konstatera att all gårdagens nederbörd mycket riktigt fallit som snö. Det blev en riktigt härlig tur genom ett synnerligen vackert vinterlandskap in mot norska gränsen, där vi också som väntat hittade stora ytor och rännor med rent kallpuder långt uppe på kalfjället. Vilken dag!

P-puder
Puder redan på parkeringen
Vitt värre
Vintervacker anmarsch…
Korsning
…in i dalen
Uppstigning pågår
Mjukt var det här
Toppkänning
Sista biten upp
Lösning
Första biten ner…
Jihaa
…blev snart full…
På spåret
…av puderspår
Jaaaa
Ett lyckat åk senare
Solgrop
Fikadags
Skump
Mer moln, fortsatt mjuk snö
Fältet fritt
Jättestora ytor…
Wow
…att förlusta sig på…
:-)
…hela vägen ner…
Skidränn
…till skogsrännorna
Slättförs
Orört upp för sista åket

Söndagen inleddes också med strålande sol och nu styrde hela gänget kosan mot Brattlidfjället, som inte är av det brantare slaget men däremot stoltserar med riktigt stora fält och långa glidaråk helt utan anmarsch. Även här låg nysnön orörd – åtminstone i början av dagen, för efter att vi lekt av oss under några timmar fanns många spår från många åk att beskåda i solen. En bättre avslutning kunde vi nog heller inte ha fått.

Lång backe
Glest och fint
Puderytor
Mjukt även här
Solkurvor
Solen sken…
Välåkt
…på våra spår
Öppet
Inte mycket i vägen här
Vi ser ljuset
Motljustelis
Surfigt
Fältet fritt

På sätt och vis kan årets FHF sägas vara motsatsen till fjolårets i och med att vi nu nästan inte åkte i skogen alls utan istället hittade den bästa snön uppe på kalfjället. Kvaliteten hos snön ifråga var däremot densamma, vilket är lite av Blåsjöns signum. Sicket ställe, va?

Tack till alla glada deltagare som gjorde Free Heel Fiesta 2026 till ännu en succé!

Knäböjarklunga
Alla utom två

Filmtajm

Lämna ett svar